Svet očami autistu

Spoločnosť na pomoc osobám s autizmom SPOSA POPRAD-TATRY, o. z. prijala dňa 25. mája 2025 pozvanie Košického samosprávneho kraja a Zemplínskej knižnice Gorazda Zvonického so sídlom v Michaloviach, aby prostredníctvom štatutárky PhDr. Ivety Franzenovej, PhD. viedla v priestoroch okresnej knižnice odborný seminár pre pedagógov a rodičov detí na autistickom spektre. Naše prednášky boli súčasťou projektu „Svet očami autistu“. Projekt sa mohol uskutočniť aj vďaka finančnej pomoci Fondu na podporu umenia. Odprezentovali sme dva kľúčové tematické okruhy: najprv sme sa venovali prejavom detí a žiakov s poruchou autistického spektra (PAS) v prostredí školy, aby sme následne mohli predstaviť efektívne riešenia a rôznorodosť prístupov k vzdelávaniu týchto inak obdarených jedincov. Nechýbali ani príbehy zo života osôb na autistickom spektre.

Deti a žiaci na autistickom spektre totiž potrebujú múdrych učiteľov, vychovávateľov a riaditeľov škôl, ktorí im doprajú dozrieť vlastným tempom, umožnia im urobiť aj chyby a nachádzať vlastné riešenia v bezpečnom priestore našich škôl a školských zariadení. Pedagógov, ktorí veria, že videnie a prežívanie sveta autistickou optikou odkrýva aj pre nich nové možnosti ako rásť. Autizmus sa dnes už nepovažuje za chorobu, ktorú je nutné liečiť. Ide o súčasť neurodiverzity, ako našej identity, nakoľko existuje široká škála spôsobov, ako ľudia vnímajú svet a reagujú naň; a tieto rozdiely by mali byť akceptované, aby ľudstvo mohlo napredovať. Tým, že dnes napredujú technológie a rozvíja sa vedný odbor špeciálna pedagogika, tak existuje aj celé spektrum možnosti, ktoré sa aplikujú v edukačnej praxi; a to v podobe hľadania najlepšieho spôsobu pre naše neurodivergentné deti,  osvojovaní si rôznych znalostí a zručností, v učení sa vo všeobecnosti.

Súčasťou podujatia bol aj špecializovaný workshop, na ktorom naša kolegyňa pani Mária Helexová zo SPOSA Banská Bystrica predstavila simulátor autizmu, ktorý ponúka tri rôzne prostredia (v triede, v MHD, v kaviarni); a to vďaka Oculus Rift a Unreal Engine 4 technológii. Simulácia vychádza z premisy, že väčšina jedincov na autistickom spektre je vyrušovaná vplyvmi okolia, ktoré neurotypický človek dokáže odfiltorovať. Simulátor ponúka pohľad na svet očami stredne funkčného autistu, ktorý si prehnane všíma detaily, prekážajú mu nepravidelnosti a snaží sa ich podvedome spravidelniť, preto môže pôsobiť podráždene alebo duchom neprítomne, miestami až cholericky alebo agresívne, a to pod vplyvom senzorického preťaženia. Pedagógovia a rodičia sa tak mohli „vžiť“ do sveta svojich detí/žiakov a lepšie porozumieť ich vnímaniu reality.

Súbory na stiahnutie:

Môže sa Vám ešte páčiť...

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto stránka používa Akismet na obmedzenie spamu. Zistite, ako sa spracovávajú údaje o vašich komentároch.